نکاتی که برای قرارداد اجاره باید بدانید

26 اسفند 1400
0 نظر

مشاور املاک اورست

با توجه به نزدیک شدن به زمان نقل‌ و انتقال مستأجران، توجه به یک سری نکات در قرارداد اجاره‌نامه هم برای موجر و هم برای مستأجر لازم است. اگر برای نخستین بار است که می‌خواهید یک اجاره‌نامه امضا کنید؛ حتما مطالبی که در ادامه برایتان تنظیم کرده‌ایم را مطالعه نمایید.

آثار قرارداد

اجاره‎‌نامه به طور معمول 9 بند دارد. بند 6 این قرارداد حاوی نکاتی است که موجر و مستأجر با امضای قرارداد به اجرای آن متعهد می‌شوند. در ادامه به ذکر تمامی مفاد بند 6 اجاره‌نامه می‌پردازیم.

 1. مستأجر نمی‌تواند از مورد اجاره بر خلاف منظور قرارداد (مسکونی، تجاری، اداری) استفاده نماید. مستأجر مکلف است به نحو متعارف از مورد اجاره استفاده نماید.
 2. مستأجر حق استفاده از مورد اجاره‌نامه را به نحو مباشرت دارد و بایستی شخصاً از مورد اجاره استفاده کند. علاوه بر این مستأجر حق انتقال و واگذاری مورد اجاره را به غیر ندارد. در صورت تخلف و انتقال به غیر، اعتبار اجاره‌نامه منوط به تنفیذ مالک خواهد بود. در صورتی که مستأجر مورد اجاره را به غیر بدون اذن مالک تسلیم کرده باشد؛ شخص متصرف در صورت عدم تنفیذ در برابر مالک در حدود مقررات قانونی مسئول خواهد بود.
 3. موجر باید مالک یا متصرف قانونی یا قراردادی مورد اجاره‌نامه باشد و در صورتی که به عنوان  ولایت، وصایت، وکالت، قیومیت، اجاره با حق انتقال و از این قبیل، اختیار اجاره دادن داشته باشد؛ بایستی اسناد و مدارک مثبت حق انتقال را ضمیمه کند و مشاوره موظف به احراز موضوع فوق است.
 4. در صورتی که مستأجر از پرداخت اجاره‌نامه بها بیش ازیک ماه تأخیر نماید، موجر می‌تواند قرارداد را فسخ و تخلیه مورد اجاره را از مراجع ذی صلاح بخواهد.
 5. پرداخت هزینه‌های مصرفی آب/ برق/ گاز/ تلفن/ شارژ/ فاضلاب شهری بر عهده مستأجر است و باید در موعد تخلیه یا فسخ، قبوض پرداختی را به موجر ارائه نماید.
 6. پرداخت هزینه نگهداری آپارتمان (حق شارژ و غیره) و همچنین افزایش احتمالی آن بر مبنای مصوب مسئول یا مسئولین ساختمان بر عهده مستأجر است.
 7. پرداخت هزینه تعمیرات و هزینه‌های کلی از قبیل نصب و راه‌اندازی به منظور بهره‌برداری از دستگاه تهویه، شوفاژ، کولر، آسانسور و شبکه آب و برق و گاز با مالک است و هزینه‌های جزئی مربوط به استفاده از مورد اجاره‌نامه به عهده مستأجر است و نوع هزینه‌ها و میزان آن را عرف تعیین می‌کند.
 8. مالیات مستغلات و تعمیرات اساسی و عوارض شهرداری با موجر است و مالیات بر درآمد و مشاغل (تجاری،اداری) بر عهده مستأجر است.
 9. مستأجر مکلف است در زمان تخلیه، مورد اجاره‌نامه را به همان وضعی که تحویل گرفته به موجر تحویل داده و رسید دریافت نماید. در صورت حدوث خسارات نسبت به عین مستأجره، مستأجر  متعهد به جبران خسارت وارده خواهد بود.
 10.   موجر ملزم است در زمان تخلیه نهایی و با تسویه حساب بدهی‌های زمان اجاره، نسبت به استرداد قرض‌الحسنه دریافتی از مستاجر، با اخذ رسید اقدام نماید.
 11. در صورتی که موجر نسبت به پرداخت هزینه‌هایی که موجب انتفاع مستأجر از ملک است اقدام نکند و به مستأجر اجازه انجام تعمیرات لازم ندهد؛ مستاجر می‌تواند شخصاً نسبت به انجام تعمیرات مربوطه اقدام و هزینه‌های مربوطه را با موجر محاسبه کند.
 12. تمدید قرارداد اجاره فقط با توافق طرفین قبل از انقضاء مدت قرارداد ممکن است. در صورت تمدید قرارداد، اجاره الحاقی با شرایط و تغییرات مورد توافق بخش لا ینفکی از قرارداد اجاره خواهد بود.
 13. مستأجر مکلف است به محض اتمام مدت اجاره، عین مستأجره را بدون هیچ عذر و بهانه‌ای تخلیه و به موجر تسلیم نماید، چنانچه مستأجر مورد اجاره را رأس تاریخ انقضاء تخلیه کامل ننماید و یا به هر دلیلی از تسلسن آن به موجر خودداری نماید موظف است روزانه مبلغی را طبق نظر کارشناس، به عنوان اجرت‌المثل ایام تصرف بعد از اتمام قرارداد به موجر بپردازد و تهاتر خسارت ناشی از تخلیه (اجرت المثل) با مبلغ قرض‌الحسنه بلا اشکال است.

پیام بگذارید